תהליך הרישום והקבלה לאולפנות תש"ף

קבלה לאולפנה

לפי הנחיות משרד החינוך, הקבלה למוסדות תיכוניים מבוססת על:

  1. ציוני התעודה של סוף כתה ז' ומחצית ראשונה של כתה ח'
  2. ראיון אישי.

בחלק מהמוסדות הפנימייתיים מתקיימת במהלך ימי הרישום בחינה ביהדות.

ימים פתוחים

על מנת לאפשר לתלמידות להתרשם ולהכיר את המוסדות השונים, האולפנות מקיימות ימים פתוחים וערבי היכרות, רובם בחודשים טבת-שבט (דצמבר-ינואר). השנה יחלו הימים הפתוחים בתאריך י"ז כסלו, 15.12.19.

ישנם מוסדות שמקיימים מפגשי היכרות משותפים לבנות ולהורים, ואחרים עורכים ערבי היכרות להורים וימים פתוחים בנפרד לבנות.

ישנן אולפנות שקובעות מראש מספר תאריכים של ימים פתוחים לציבור הרחב שאליהם לעתים יש צורך להירשם מראש, מוסדות אחרים מבקשים מהמתעניינות ליצור קשר ולתאם זמן לביקור התרשמות אישי.

כדי לדעת מתי מתקיימים ימים פתוחים לאולפנות שבהן אתם מתעניינים, מומלץ לעקוב באינטרנט. בתקופת הרישום מתפרסמים באתר האולפנות תאריכי ימים פתוחים באולפנות נבחרות.

ישנם מוסדות שמפרסמים את תאריכי הימים הפתוחים בעיתונות ובעלוני שבת.

הרשמה באתר הרישום הארצי

כל התלמידים שמעוניינים ללמוד במוסד פנימייתי (החל מכתה ט') חייבים להירשם באתר הרישום הארצי של מנהל החמ"ד במשרד החינוך, במשך תקופת הרישום שנמשכת כחודש, בסביבות ינואר (טבת-שבט).  התהליך נועד לייצר הסדרה של נושא הרישום ברמה הארצית ולהנגיש מידע לתלמידים אודות התהליך כולו.

השנה (תש"ף) תאריכי הרישום הם החל מיום שני ב' טבת 30.12.19 ועד יום ראשון ז' שבט 2.2.20.

 לאתר הרישום הארצי לחצו כאן (האתר יהיה פעיל החל מתאריך פתיחת הרישום בלבד).

בהרשמה באתר הרישום הארצי של משרד החינוך ההורים מגישים בקשה לרישום למוסד פנימייתי, ובנוסף כל תלמידה בכיתה ח' נדרשת להירשם לכל הפחות גם למוסד חינוך אחד באזור מגוריה, כתנאי לביצוע הגשת בקשה להרשמה למוסד פנימייתי ארצי.

בתהליך ההרשמה באתר נדרשת כל תלמידה לבחור 3 מוסדות שבהם היא מעוניינת.

בקשת הרישום ממולאת על ידי ההורים והתלמידה בלבד, וצריכה לכלול פרטים אישיים של התלמידה, בחירת 3 מוסדות מבוקשים להרשמה, וכן לצרף מסמכים: תעודות כיתה ז-ח, תמונה, ואבחונים אם ישנם. הנחייה מסודרת בנוגע למסמכים אלו תקבלו תוך כדי הרישום באתר החמ"ד.

במהלך תקופה זו יתכן שתרצו לבקר בימים פתוחים במוסדות שונים ולהתרשם מהם. אם שיניתם את דעתכם לגבי 3 המוסדות המבוקשים תוכלו להיכנס לאתר הרישום ולשנות את בחירתכם, עד לתאריך סגירת האתר בסוף ינואר.

לאחר שהגשתם בקשות רישום באתר הארצי, ולפעמים גם בטרם הסתיימה תקופת הרישום באתר, תקבלו זימון לראיון מאחד או יותר מהמוסדות שאליהם נרשמתם. הראיונות יתקיימו השנה החל מתאריך יום ראשון כ"ט טבת 26.1.20.

בסיום התהליך מקבלת כל תלמידה הודעה על קבלתה ללימודים באחת מ-3 האפשרויות שנבחרו על ידה.

במקרה שתלמידה לא התקבלה לאף אחד מהמוסדות שאליהם התראיינה, המידע מהמוסדות יגיע למשרד החינוך עוד בטרם שליחת התשובות להורים, על מנת לטפל במקרים אלה ולאפשר לתלמידה אופציה נוספת לפני יום מתן התשובות לכלל התלמידים.

לפי הנחיות משרד החינוך מתן התשובות מכל בתי הספר לכל התלמידים אמור להתבצע ביום אחד לכל התלמידים בארץ – השנה יום מתן התשובות הוא יום רביעי ח' אדר, 4.3.20 (נדחה מתאריך 3.3).

ההורים נדרשים לאשר את הרשמת בתם למוסד שבחרו (ולבטל הרשמות כפולות) בתוך כשבוע מזמן קבלת התשובות – עד לתאריך יום חמישי ט"ז אדר, 12.3.

במקרה של קבלה ליותר ממוסד אחד או במקרה של המשך לימודים במוסד שש-שנתי קיים, יישמר מקום לתלמידה המתקבלת עד לתאריך 12.3.20 בלבד. לאחר מכן ובמידה ולא בוצע רישום בפועל, יתקבלו תלמידים בסטטוס "ממתינים" עד לתאריך א' ניסן 26.3.20.

התשובות לממתינים יינתנו גם הן בתאריך אחיד- יום חמישי א' ניסן 26.3.20.

ראיון אישי

המוסדות מזמנים אליהם על פי שיקול דעתם את התלמידות המבקשות להירשם אליהם, לראיון אישי ולהיכרות עם המקום.

בחלק מהאולפנות מקיימים בנוסף לראיון האישי גם ראיון קבוצתי או משימה קבוצתית, וכן מבחן במושגים ביהדות או ידע כללי.

פרטים נוספים על ראיונות לאולפנות וכיצד להתכונן אליהם, תוכלו לקרוא כאן

בסיום התהליך מקבלת כל תלמידה הודעה על קבלתה ללימודים באחת מ-3 האפשרויות שנבחרו על ידה.

סיוע וליווי בתהליך הרישום והבחירה

ליווי התלמידות בתהליך הבחירה והרישום הינו חלק ממשימת המוסד החינוכי בו לומדת התלמידה בכיתה ח'. יועצות חינוכיות, מחנכות כיתה ח' ומנהלי מוסדות החינוך נדרשים על ידי משרד החינוך ללוות ולסייע לכל תלמידה עד למציאת פתרון מיטבי ושיבוץ למוסד שמתאים עבורה.

כמו כן במקרה שתלמידה לא התקבלה למוסד שאותו רצתה, צוותי החינוך יכולים לסייע לה לערער על ההחלטה או להשתבץ למוסד מתאים אחר.

בכל התהליך ניתן ומומלץ לשתף ולהתייעץ עם יועצת ביה"ס וצוות החינוך והניהול, שיוכלו ללוות אתכם בהתלבטות, בבחירת עדיפויות ובמציאת מענה לשיבוץ מתאים בחמ"ד.

הורים לילדות המתמודדות עם אתגרים בתחום הלימודי, ההתנהגותי או החברתי, הזקוקים לייעוץ מקצועי והכוונה אישית למציאת סוג המסגרת המתאים לבתם – מוזמנים לפנות אלינו להכוונה וייעוץ אישי.

שיתוף ב whatsapp
שתף בווטסאפ